Spora część użytkowników perfum uważa, iż te są długowieczne. Nic bardziej mylnego. Perfumy jak każdy produkt mają swoją datę ważności. Według niektórych źródeł jest to okres od 12 do 36 miesięcy. Prawda jest tak, że przy odpowiednim przechowywaniu można cieszyć się swoimi ulubionymi zapachami przez 5 lat a nawet i dłużej. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć jak prawidłowo przechowywać perfumy, żeby nie straciły swoich właściwości i co najważniejsze swojego pięknego zapachu… Bo przecież na tym zależy nam najbardziej.

Są cztery główne czynniki negatywnie wpływające na jakość kompozycji zapachowych oraz trwałość:

- Światło;

- Temperatura;

- Powietrze (również wilgotność);

- Zanieczyszczenia biologiczne;

 

Światło

Zarówno światło jak i inne formy promieniowania są w stanie w szybki sposób zepsuć nasze ulubione perfumy. Postaramy się wyjaśnić to w bardzo prosty sposób.

 Światło to nic innego jak fala złożona z cząsteczek. Te cząsteczki przechodząc przez perfumy wpływają na ich strukturę chemiczną. W ten sposób perfumy zaczynają się psuć. Jedyne co można na to poradzić to przechowywać flakoniki w ciemności (szafce, oryginalnych pudełkach).

Temperatura

Jeśli chodzi o przechowywanie perfum to najważniejszą zasadą jest: „Przechowuj perfumy tak, aby nie były narażone na zmiany temperatur”. Idąc za tym tokiem myślenia, lepiej jest trzymać w wyższej ale stałej temperaturze (20-25C.) jak w niskiej ale zmiennej (0-15C.).

Niektórzy perfumoholicy trzymają swoje skarby w lodówkach gdyż według niektórych źródeł im niższa temperatura tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli ktoś ma zamiar trzymać perfumy w lodówce w nocy a w dzień zabierać je ze sobą do np. pracy to może być pewny, iż nie wytrzymają zbyt długo. Żeby cieszyć się niezmiennym aromatem swoich ulubionych zapachów należy przechowywać je z dala od źródeł ciepła (kuchnia, łazienka, kominki, grzejniki).

Powietrze

Powietrze składa się z wielu gazów. Wśród nich są takie, które perfumom nic nie robią (azot, argon, dwutlenek węgla) i takie, które im szkodzą (tlen, tlenki azotu, tlenki siarki itd. No i woda oczywiście). Jeżeli flakonik posiada atomizer to raczej wpływ powietrze nie powinien stanowić problemu. Problemy głównie występują z perfumami w których atomizer nie jest na stałe lub całkowicie bez atomizerów (splash), gdyż powietrze ma swobodny dostęp do zawartości buteleczki. 

Zanieczyszczenia biologiczne

Podobnie jak z powietrzem ten czynnik w głównej mierze wpływa na perfumy bez atomizerów. Jeżeli ktoś takowymi się posługuje powinien unikać wsadzanie palców do flakonika a nawet chuchać do środka. Na skórze oraz w wydychanym powietrzu znajduje się sporo bakterii i grzybów które mają zgubny wpływ na zawartość flakoników.

 

Skoro wiecie już co powoduje, że perfumy się psują, łatwiej będzie wam temu zapobiec. Musicie pamiętać tylko o kilku głównych zasadach:

- Buteleczki należy trzymać w ciemnym miejscu (np. szuflada, szafka) i najlepiej w      opakowaniach.

- Trzymać je z dala od źródeł ciepła oraz unikać zmian temperatury.

- Dbać o szczelność flakoników. Niewskazane jest ingerowanie w atomizer.

Z tymi prostymi zasadami będziecie mogli cieszyć się trwałością i niezmiennym aromatem swoich perfum przez bardzo długi czas. Niby nie dużo roboty a jednak takie działania są niezbędne do utrzymania swoich pachnących skarbów w jak najlepszym porządku.