Hydrolaty to nowa kategoria kosmetyków, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji. Mianem tym określa się ekstrakty roślinne uzyskiwane poprzez destylację pary wodnej. Jakie właściwości mają hydrolaty? Z jakimi ich rodzajami możemy mieć do czynienia?
Hydrolat jest produktem uzyskiwanym na skutek destylacji parą wodą całych roślin lub ich części. W ten sposób uzyskuje się olejek eteryczny oraz wodę podestylacyjną. W procesie destylacji, dochodzi do porywanie przez parę wodną nierozpuszczalnych w wodzie drobinek oleju eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne i małe ilości olejku eterycznego to właśnie hydrolat. Określany jest on niekiedy także mianem wody kwiatowej czy wody roślinnej. Podobnie jak olejek eteryczny, jest on czystą esencją roślinną w łagodnej, rozcieńczonej formie. Sprawia to, że hydrolat może być z powodzeniem aplikowany bezpośrednio na skórę, na przykład w formie toniku czy orzeźwiająej mgiełki zapachowej.
Dzięki zawartości substancji roślinnych, hydrolaty doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry. Do czynienia możemy mieć z wieloma ich rodzajami, z czego każdy posiada nieco inne właściwości i znajduje zastosowanie w przypadku danego rodzaju cery. Hydrolaty przyjmują postać płynu o konsystencji wody i pH, które jest zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Ich zapach jest znacznie subtelniejszy w porównaniu do olejku eterycznego. Jako że poza nim zawierają one także inne substancje roślinne, ich aromat może w znaczącym stopniu odbiegać od olejku. Co więcej, hydrolaty nie mają tak intensywnych właściwości antybakteryjnych, co sprawia, że łatwiej ulegają zepsuciu. By temu zapobiec, konserwuje się je przy pomocy niewielkiej ilości alkoholu czy konserwantu syntetycznego.
Hydrolaty to jeden z nieodłącznych elementów naturalnej pielęgnacji skóry. Wykorzystywane są one głównie do tonizowania oraz oczyszczania. Regularne stosowanie hydrolatów przyczynić może się do znaczącej poprawy kondycji skóry. Nakładać można je na nią tak samo jak tonik, po uprzednim oczyszczeniu twarzy peelingiem lub w formie odświeżającej wody. Gdy skóra jest jeszcze wilgotna od hydrolatu, z powodzeniem zaaplikować można nią ulubiony krem nawilżający, olejek czy serum. Tego typu kosmetyku z powodzeniem używać można również w charakterze dodatku do masek na bazie alg czy glinek, zwiększając ich działanie.
Do najpopularniejszych rodzajów hydrolatów zaliczają się: